İkinci Biyomedikal Günleri | Mega Özel Sağlık Hizmetleri – Konferans

BEÜ Biyomedikal Öğrenci Topluluğu’nun düzenlemiş olduğu İkinci Biyomedikal Günleri’nde ikinci gün davetlisi Olympus Medikal Yetkili Türkiye Distribütör ve Servisi Mega Özel Sağlık Hizm. A.Ş. temsilcisi Dursun EROĞLU oldu. Daha çok söyleşi havasında geçen etkinlikte dinleyiciler sektörle ilgili akıllarına takılan soru işaretlerini giderme şansı yakaladılar.

Konuşmasına Mega Özel Sağlık Hizm. A.Ş.’den bahsederek başlayan EROĞLU, firmanın geçmişinden bugüne uzanan süreçte sahip olduğu teknik ve ticari donanım ve yeteneklerden bahsetti. Ardından genel olarak Olympus’un ürün gamından ve özel olarak tıbbi cihaz ürünlerinden bahseden konuşmacı, Olympus’un çoğunlukla endoskopi ürünleriyle tanındığını belirterek endoskopi cihazlarının tarihsel gelişim ve özelliklerinden bahsetti. EROĞLU, temellerinin Japonya’da atıldığı endoskop teknolojisinin ilk yıllarda fotoğraf çekebilen bir çubuktan ibaret olduğunu, zaman içerisinde fiberoptik teknolojinin de gelişmesiyle bir takım hareketleri yapabilen, esnek, yüksek çözünürlüklü video aktarımı yapabilen komplike bir araç haline geldiğinden bahsetti. Günümüzde ise 4K çözünürlüğe sahip enodskopların geliştirilmiş olduğundan, AR-GE çalışmalarının tüm ameliyat odasının etkin ve teknolojik bir şekilde kullanılmasına olanak sağlayacak entegrasyon sistemleri ile robotik cerrahi alanında çalışmaların devam ettiğini belirtti.

Konuşmasının son kısımlarında medikal görüntüleme alanlarında kariyer olanaklarına Olympus’tan yola çıkarak değinen konuşmacı, ülkemizde ne yazık ki görüntüleme alanında bir üretim faaliyetinden bahsedilemeyeceğini, daha çok satış ve teknik servis üzerine uzmanlaşmış bir sektörün olduğundan söz etti. AR-GE ve üretim faaliyetlerinin daha çok dış ülkelerde yürütüldüğünden, entegrasyon sistemlerinin geliştirilmeye başlanmasıyla tıbbi yazılım ve ağ hizmetleri konularının önem kazanıp, kendi başına bir sektör oluşturacak seviyeye geldiğinden bahseden EROĞLU, daha sonra katılımcıların sorularını cevaplandırdı.

Dönemin BEÜ Biyomedikal Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Seda TIĞLI AYDIN’ın günün anısına hediye takdim etmesinin ardından İkinci Biyomedikal Günleri etkinliği sonlandırıldı.