Biyomedikal Mühendisliğinde AR-GE ve Kariyer Fırsatları – Konferans

Biyomedikal Öğrenci Topluluğu tarafından 2 Mart 2015 tarihinde Farabi Kampüsü Tahir KARAUĞUZ Konferans Salonu’nda “Biyomedikal Mühendisliğinde AR-GE ve Kariyer Fırsatları” konulu konferans düzenlendi. Konferansa Biyomedikal Mühendisliği öğrencilerinin yanı sıra Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü öğrencileri de katılım gösterdi.

Söyleşi havasında geçen konferansta konuşmacı BİENSİS Mühendislik ve Enerji Sistemleri firması Genel Müdürü ve AR-GE Proje Yürütücüsü Elektrik Elektronik Yüksek Mühendisi Erkan EREN, konuşmasına “öğrenme” ve “mühendislik” kavramlarını tanımlayarak başladı. Öğrenmenin en temel yolunun soru sormak olduğunu vurgulayan konuşmacı, “ne için”, “nasıl”, “neden olmasın” gibi soruların öğrenmenin mihenk taşı olduğunu belirtti. Çocukken her fırsatta soru soran bireylerin zaman içerisinde bu özelliklerini yitirdiğini, bu özelliklerini yitirmeyen yetişkin bireylerin ise yaşam boyu bir şeyler öğrendiklerini ve uygun bir temel eğitim almaları koşuluyla iyi birer mühendis olabileceklerini vurguladı. Genel olarak iyi bir mühendisin iyi bir senarist, iyi bir izleyici ve dinleyici ve en önemlisi anlamlı sorular soran, bunlar cevaplandıkça da hiç durmaksızın yeni sorular sormayı başaran kişi olduğunu belirtti.

Daha sonra proje yönetimi konularında bilgi veren konuşmacı, projelerde referans noktasının oldukça önemli olduğunu belirtti. Projeyi hazırlayan kişinin referans noktasına göre projenin farklı bir biçimde şekilleneceğini yere çizilmiş “6” rakamına yukarıdan ve aşağıdan bakan iki kişi örneğiyle somutlaştıran EREN, referans noktasının uygun şekilde seçilmemesi durumunda projenin ilerleyen safhalarında telafisi mümkün olmayan hatalar yapılabileceğinin altını çizdi.

Son olarak AR-GE yönetimi konusuna değinen konuşmacı, lisans eğitimi almamış olsa bile doğru şekilde sorular sormayı başaran kişilerin iyi birer “AR-GE’ci” olabileceklerine değindi. AR-GE’de esas olanın çalışılan konu üzerinde literatürdeki tüm kaynakları tarayarak konu hakkındaki eksikliklerin belirlenmesi ve bu eksiklikleri gidermek için yılmadan çalışmalar yapılması olduğunu belirtti. AR-GE’nin amacının kişisel tercihlere bağlı olarak ticari, mesleki tatmin sağlama ya da herkes için fayda sağlama olduğunu belirtti.

Etkinlik, katılımcıların sorularının cevaplanması ve sayın EREN’e teşekkür edilmesiyle sona erdi.