EMO 6. Akademik Kamp’ta Öğretim Üyemiz Ders Verdi (18.10.2017)

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Akademik Kampları, üniversite ile işbirliği kapsamında üniversite ve araştırma kurumlarındaki yüksek lisans ve doktora öğrencisi seviyesindeki genç araştırmacılar ile konunun uzmanı akademisyenlerin  bir araya geldiği, bilimsel bir tartışma ortamı oluşturmak amacıyla gerçekleştirilmektedir.

İlki 2012 yılında gerçekleştirilen Akademik Kampların altıncısının konusu, önceki kampların sonuçlarıyla beraber değerlendirilerek “Hesaplamalı Sinirbilim”olarak belirlenmiştir. 12-15 Ekim 2017 tarihleri arasında Şirince / İZMİR – Nesin Matematik Köyü’nde düzenlenen 6. Akademik Kampta bu konudaki son gelişmeler ve araştırmalar, uzman bilim insanları tarafından katılımcılara interaktif biçimde aktarılmıştır.

Bölümümüz Öğretim Üyelerinden Doç. Dr. Muhammet UZUNTARLA EMO 6. Akademik Kampında “Sinirbilimde Modelleme” başlığı altında verdiği derste, nöron membranı elektriksel özelliklerini ve aksiyon potansiyeli oluşumunun biyofiziksel alt yapısından söz ettikten sonra, nöronlarda elektriksel dinamikleri modelleyen ve literatürde kabul görmüş Integrate&Fire, Hodgkin-Huxley ve FitzHugh-Nagumo matematiksel nöron modellerini anlattı. Ayrıca, çok boyutlu diferensiyel denklemler ile tanımlanan bu modeller ile nöral devrelerin oluşturulabilmesi için sinaptik iletim modellerine de değindi.